Pracovní smlouvy v České republice
Pomáhám kompetentně a v souladu s legislativními normami vypracovávat pracovní smlouvy. Chráním zájmy zaměstnanců a zaměstnavatelů v pracovněprávních vztazích. Hájím práva klientů v konfliktních situacích.
Vladimir Churcev
samostatný advokát
10 let právní praxe
Advokátní kancelář Praha
Profesionální obhajoba a prevence právních problémů
Zaručuji dodržování všech právních předpisů a požadavků. Pomůžu zajistit spravedlivé a transparentní podmínky pro zaměstnavatele i zaměstnance a předejít případným pracovněprávním sporům.
Zaměstnavatelé
- Příprava standardních pracovních smluv
- Předcházení sankcím ze strany státu
- Pomoc v záležitostech s daňovými úřady
- Řešení pracovních sporů a ochrana práv u soudu
Zaměstnanci
- Jasné pracovní podmínky, práva a povinnosti
- Úřední zaměstnání a právní ochrana
Sociální záruky
- Pomoc při řešení konfliktů a zastupování u soudu
Advokát v Praze
Proč při přípravě pracovních smluv potřebujete právníka?
Bez pracovní smlouvy nelze v České republice pracovat. Ta musí být vyhotovena v souladu s právními předpisy a bez chyb, aby nebyla uznána za neplatnou. Pomůžu vám zajistit spravedlivé pracovní podmínky a jasnou formulaci, abyste předešli nedorozuměním, pochybením, konfliktům a pokutám.
Rusky mluvící právník
Hovořím plynně česky, rusky a anglicky, což mi umožňuje dosáhnout porozumění při komunikaci s klienty a státními orgány.
Profesionalita
Mám hluboké znalosti pracovního práva, takže obdržíte kvalifikovaně vypracovanou pracovní smlouvu.
Důvěrnost
Veškeré informace získané při projednávání obchodních a pracovních záležitostí s klientem nejsou poskytovány třetím stranám.
Individuální přístup
Při přípravě a revizi ustanovení pracovní smlouvy zohledňuji zájmy klienta a pomáhám dosáhnout spravedlivých pracovních podmínek.
Účinná obrana
Pomáhám předcházet nepřesným formulacím a možným sporům v budoucnu, hodnotím rizika a dávám doporučení, jak je minimalizovat.
Řešení pracovních sporů
Chráním zájmy klienta v konfliktech týkajících se pracovní doby, mzdy, dovolené, dávek, propuštění, pochybení, u soudu a v přípravném řízení.
Právní pomoc
Pomáhám při přípravě a vyhodnocování takových pracovních smluv.
Garance
Upřímnost při práci s klientem
Vždy jednám v rámci českého práva a s ohledem na zájmy klienta. Posoudím rizika, prostuduji znění a podmínky pracovní smlouvy a následně dám doporučení, jak pracovní smlouvu sepsat. Vysvětluji, jak se vyhnout případným budoucím pracovněprávním konfliktům a pokutám ze strany státních orgánů.
Co říkají klienti o právních službách advokáta Mgr. Vladimir Churcev
Advokátní služby
Pracovní smlouvy - spolehlivá ochrana stran
Správně sepsaná pracovní smlouva pomůže předejít nedorozuměním a sporům a poslouží také jako důkaz v případě nároků jedné ze stran.
Pracovní smlouva se uzavírá písemně a musí obsahovat tyto povinné náležitosti: druh práce, kterou má osoba vykonávat, místo výkonu práce a datum nástupu. Bez těchto údajů pracovní poměr nevzniká. To platí jak pro české občany, tak pro cizince. Při uzavírání pracovní smlouvy je zaměstnanci poskytováno zdravotní a sociální pojištění.
Kromě toho by smlouva měla obsahovat:
- pracovní plán;
- práva a povinnosti stran;
- výši platu a termín jeho výplaty;
- zkušební doba;
- kompenzace přesčasů;
- délka dovolené;
- cestovní opatření.
Pracovní smlouvy se řídí českým pracovním právem. Stanovují práva a povinnosti smluvních stran a pomáhají předcházet budoucím nárokům zaměstnanců. Aby se předešlo nedorozuměním a konfliktům, je nutné jasně a přesně formulovat všechny pracovní podmínky.
Jak pracovní smlouva chrání práva zaměstnavatele:
- stanoví práva a povinnosti, které umožňují klást na zaměstnance určité požadavky;
- zajišťuje dodržování pracovních postupů a předpisů;
- zabraňuje prozrazení důvěrných informací a obchodních tajemství;
- vám umožňuje pracovat v mezích zákona;
- pomáhá vyhnout se stíhání za trestné činy;
- slouží jako důkaz v případě pracovních sporů.
Zkušený advokát v Praze
Náklady na služby advokáta
Právní pomoc
Příprava pracovních smluv a interních dokumentů společnosti, konzultace, řešení sporů, zastupování u soudu
Časté otázky
Zákoník práce definuje pracovní poměr jako druh právního vztahu mezi zaměstnavatelem a podřízeným zaměstnancem, který má řadu závazných podmínek. Mezi ně patří:
- práce je vykonávána jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a výhradně zaměstnancem.;
- zaměstnanec dostává od zaměstnavatele zaplaceno za svou práci;
- povinnosti jsou vykonávány v pracovní době na pracovišti (tj. na místě určeném zaměstnavatelem).
Pokud jsou tyto podmínky splněny, stává se pracovní poměr automaticky pracovním poměrem a vyžaduje uzavření pracovní smlouvy.
Zákon umožňuje závislou práci dospělým občanům ČR nebo cizincům a nezletilým od 15 let. Děti do tohoto věku pracovat nemohou.
V České republice můžete uzavírat různé typy pracovních smluv. Existují tři hlavní typy:
- Hlavní prácovní poměr (HPP) – nejoblíbenější typ smlouvy, který poskytuje zaměstnání na plný úvazek a nejčastěji na dobu neurčitou;
- Dohoda o pracovní činnosti (DPČ) – jde o pracovní smlouvu s časově omezenou pracovní dobou (maximálně 20 hodin týdně);
- Dohoda o provedení práce (DPP) – Pracovní smlouva, která je vhodná pro práci na částečný úvazek a stanoví maximálně 300 hodin práce ročně u jednoho zaměstnavatele.
Každý z těchto dokumentů má své vlastní zvláštnosti a požadavky na provedení. Domluvte si se mnou schůzku na konzultaci a získejte podrobnější informace a pomoc při správném vypracování smlouvy.
Podpisem pracovní smlouvy začínáte pracovat legálně, což znamená, že vám nehrozí pokuty a sankce za porušení zákona. Kromě toho získáte:
- sociální a zdravotní pojištění;
- dávky a sociální záruky;
- přístup k sociálním programům;
- jistotu, že vám bude zaplaceno v plné výši;
- zákonná dovolená.
Také oficiální zaměstnání dává cizincům právo žít v České republice a nebýt vyhoštěn.
DPČ – je pracovní smlouva. Často se označuje jako něco mezi základní pracovní smlouvou na plný úvazek a smlouvou o dílo.
Vlastnosti dokumentu:
- pracovat maximálně 20 hodin týdně a maximálně 12 hodin denně;
- zdravotní a sociální pojištění pouze u mezd nad 3 000 korun (pokud zaměstnanec vydělává méně, může si zdravotní pojištění platit sám jako osoba bez zdanitelných příjmů);
- dovolená se neposkytuje (s výjimkou případů, kdy je uvedena ve zvláštním ustanovení smlouvy);
- Přesčasy, noční směny a práce o svátcích nejsou propláceny;
- nemocenská dovolená v pracovních dnech se neproplácí;
- vzniká nárok na důchod;
- minimální mzda – za 1 hodinu;
- žádné daňové výhody.
Smlouva se považuje za ukončenou, pokud uplynula její doba platnosti nebo pokud se jedna ze stran rozhodne ukončit pracovní poměr. Výpověď je nutné oznámit 15 dní předem a zaměstnavatel tak může učinit bez udání důvodu.
Jedná se o základní pracovní smlouvu v České republice. Je to smlouva, kterou většina lidí podepisuje, když se uchází o práci na plný úvazek. Tato smlouva může být uzavřena na dobu neurčitou nebo na dobu určitou. Obsahuje také datum, kdy vstupuje v platnost a před kterým může kterákoli ze stran smlouvu vypovědět.
Vlastnosti smlouvy:
- Pokud je pracovní poměr uzavřen na dobu určitou, je to v dokumentu jasně uvedeno, jinak se smlouva považuje za smlouvu na dobu neurčitou;
- časově omezená smlouva, která se nejčastěji uzavírá s novými zaměstnanci na dobu tří let s možností prodloužení o další tři roky, poté je smlouva buď ukončena, nebo se stává smlouvou na dobu neurčitou;
- Zkušební doba může být tříměsíční pro běžné zaměstnance nebo šestiměsíční pro vedoucí pracovníky;
- minimální mzda je stanovena na 1 měsíc;
- počet pracovních hodin je neomezený;
- dovolená, nemocenská a přesčasy jsou propláceny;
- odpracované roky pro nárok na důchod;
- existuje sociální a zdravotní pojištění;
- žádné daňové výhody;
- Při propouštění zaměstnance musí zaměstnavatel dát zaměstnanci výpověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou a vysvětlit důvod propuštění.
Pracovní smlouva končí dnem uvedeným v dokumentu nebo je pracovní poměr ukončen z vůle jedné ze stran ve zkušební době nebo po jejím uplynutí s dvouměsíční výpovědní lhůtou, dohodou stran nebo na dobu určitou, pokud je ohroženo zdraví a život nebo je zjištěno hrubé porušení povinností.
Tato pracovní smlouva je považována za nejvíce chráněnou.
Ano, musí však být splněny určité podmínky. Za prvé, zaměstnavatel musí být o tomto přání informován, za druhé, musí být dodržena zákonem stanovená omezení pracovní doby a odpočinku a za třetí, je třeba vzít v úvahu, že všechny příspěvky budou vypočítány z celkového příjmu.
Také cizinci, kteří chtějí v České republice pracovat na dvou místech, musí získat dvě pracovní povolení.
Plný pracovní úvazek zahrnuje 40 pracovních hodin týdně. Standardní pracovní den je 8 hodin, ale maximální délka směny je 12 hodin. Mladiství od 15 let mohou pracovat maximálně 8 hodin denně.
Je také možné získat práci na částečný úvazek. V tomto případě jsou pracovní podmínky a pracovní doba uvedeny v pracovní smlouvě.
Občané ČR a cizinci, kteří pracují načerno, tj. bez pracovní smlouvy, se dopouštějí přestupku a zaplatí pokutu až 100 000 Kč. Návštěvníci z jiných zemí navíc mohou ztratit právo pobytu v České republice a být vyhoštěni.
Soukromým podnikatelům, kteří zaměstnávají nelegální přistěhovalce, hrozí pokuta až do výše 5 milionů korun a právnickým osobám pokuta až do výše 10 milionů korun, nejméně však 50 000 korun.
Kromě pokut zaměstnavatelé také ztrácejí dobrou pověst a mohou být pohnáni k soudní odpovědnosti.
V pracovní smlouvě je nutně uvedeno místo výkonu práce, druh činnosti a datum nástupu. Aby však byla vaše práva maximálně chráněna, měla by obsahovat i další body týkající se platu, dovolené, pracovních podmínek a rozvrhu atd. Také práva a povinnosti stran mohou být podrobně rozepsány, aby v budoucnu nedocházelo k nedorozuměním a konfliktům.
Aby mohl být cizinec zaměstnán, musí mít povolení k pobytu v České republice, získat pracovní povolení a uzavřít pracovní smlouvu se zaměstnavatelem. K žádosti o povolení je třeba předložit žádost s doklady, jako jsou kopie cestovního pasu a dokladu o vzdělání (vysvědčení nebo diplomu) přeložené do češtiny, a také lékařské potvrzení u těch institucí, kde je vyžadováno.
Pracovní povolení se vydává na dobu maximálně jednoho roku, ale může být prodlouženo. Nevyžaduje se u osob, kterým byl udělen status uprchlíka, mají povolení k pobytu, jsou příbuznými diplomata, člena konzulátu nebo mezinárodní vládní organizace pobývající v České republice.
Pracovní smlouva se uzavírá ve třech vyhotoveních. Jeden zůstává zaměstnanci, druhý zaměstnavateli a třetí se zasílá místnímu sociálnímu úřadu.
Pracovní smlouva je sepsána předem s datem nástupu. V některých případech začíná platit od okamžiku podpisu. Tyto podmínky musí být v dokumentu uvedeny.
Pracovní smlouva musí mít písemnou formu. Od října 2023 lze dohody uzavírat také elektronicky prostřednictvím jakékoli služby, včetně aplikace WhatsApp a dalších messengerů. Zaměstnavatel přitom musí dohodu zaslat zaměstnanci na jeho osobní e-mail. To znamená, že pracovní e-mail zaměstnance by k tomuto účelu neměl být používán. K uzavření smlouvy stačí pouhý elektronický podpis zaměstnance, například naskenovaná kopie nebo potvrzení e-mailem.
Pomůžu vám kvalifikovaně sepsat jakýkoli typ pracovní smlouvy a jasně formulovat všechny formulace tak, aby byly v maximální možné míře chráněny zájmy klienta. Rovněž prostuduji smlouvu zaslanou zaměstnanci k podpisu, posoudím rizika a dám doporučení, jak postupovat, abyste ochránili svá práva. Pro konzultaci volejte, posílejte zprávy nebo zanechte poptávku na webových stránkách.