blankAdvokátní kancelář Praha

Pracovní úraz: Odškodnění a správný postup

Stal se vám úraz v zaměstnání? Kvalifikovaná právní pomoc v případě pracovních úrazů a postižení na pracovišti. Maximální možné odškodnění za pracovní úrazy. Obhajoba práv klienta u soudu i mimo soud.

telegram
blank
blankAdvokátní kancelář Praha

Kompetentní právní ochrana obětí průmyslových havárií

Provádím odborné vyšetření a posouzení způsobené škody. Pomáhám neprodleně získat náhradu škody v plné výši. Chráním zájmy klientů v případě pracovního úrazu, nemoci z povolání nebo úmrtí. 

blank

Poradenství

  • Vysvětlení práv oběti a právních norem
  • Právní analýza situace a dokumentů
  • Posouzení šancí na výhru ve sporných případech
  • Příprava stížností, žalob a nároků
  • Vývoj obranné linie
  • Stanovení výše škody
blank

Právní podpora

  • Znalecké posudky 
  • Posouzení nehod a zranění
  • Získání maximální náhrady
  • Jednání se zaměstnavatelem a pojišťovnou
  • Shromažďování a příprava dokumentů
  • Zastoupení u soudu
blankAdvokát v Praze

Vyplácení odškodnění za pracovní úraz: proč potřebujete pomoc právníka

Pracovní úraz může mít za následek lehké zranění, dočasnou pracovní neschopnost, trvalé zdravotní následky nebo smrt. K ochraně svých práv a získání odškodnění potřebujete pomoc právníka. Právník posoudí rozsah škody a závažnost úrazu a pomůže vám rychle sepsat potřebné dokumenty k vyplacení všech druhů odškodnění, včetně ušlého výdělku, léčebných výloh, odškodnění za bolest a dlouhodobých následků.

blank

Rusky mluvící právník

Plynulá znalost ruštiny, češtiny a angličtiny, takže při komunikaci s klienty a jejich zastupování nebude existovat jazyková bariéra.

blank

Maximální výše náhrady

Prostuduji všechny okolnosti případu a informuji poškozeného a jeho rodinné příslušníky o druzích odškodnění, na které mají nárok. Pomáhám získat plné odškodnění.

blank

Profesionální právní pomoc

Rozumím českému pracovnímu právu a mám více než 10 let zkušeností s řešením případů souvisejících s vymáháním náhrady škody za pracovní úrazy.

blank

Kompetentní obhajoba ve složitých případech

Vypracovávám strategii obhajoby a hájím zájmy klienta u soudu v případě zamítnutí odškodnění, nelegálního zaměstnávání nebo zvýšení odškodnění.

blank

Plná právní podpora

Zájmy klienta hájím ve všech fázích procesu - od první konzultace až po získání odškodnění, které mu náleží.

blank

Důvěrnost

Zaručuji anonymitu. Informace o klientovi a veškeré podrobnosti o případu nejsou poskytovány třetím stranám.

blankGarance

Upřímnost při práci s klientem

Důkladně zkoumám problematiku, analyzuji dokumenty a pomáhám určit, jaké odškodnění je k dispozici v případě pracovních úrazů. Svému klientovi poctivě sdělím, na jakou částku má nárok, a pomohu mu získat odškodnění v plné výši. 

Poptat služby
advokáta

Napište mi v messengeru 

nebo na mail 

blankRecenze klientů

Co říkají klienti o právních službách advokáta Mgr. Vladimir Churcev

Jan BartekJan Bartek
12:35 31 May 24
Už několikrát mi Vladimír pomohl obratem vyřešit složitou právní situaci. Moc děkuji!
UNWONTEDUNWONTED
13:35 24 Sep 23
Řešil jsem problém zabavování bankovních účtů policií. Právník nás okamžitě upozornil na naše šance, řekl nám strategii a načasování. Po 6 měsících byla ve všech 4 případech zatčení zrušena a peníze byly vráceny. Výborný odborník, doporučuji. Ach ano, bylo hezké, že s vámi byl právník vždy v kontaktu😎
Ekaterina AddamsEkaterina Addams
16:18 09 Jun 23
Požádal jsem o pomoc se splácením dluhu. Půl roku jsem se snažil situaci vyřešit sám, ale Vladimír mi pomohl problém vyřešit na jedné konzultaci, aniž bych vše hnal k soudu, což mi ušetřilo peníze a nervy. Velice vám děkujeme za vaši profesionalitu!
Skvělý právník!!! Pomohl se všemi aktuálními problémy v trestní věci a vyhrál soud. Nízká poklona a respekt.🙏🏼
Velmi profesionální člověk! Na moji žádost o konzultaci bylo vyřízeno velmi rychle. Poskytl všechny informace a pomohl mi tak rychle, že jsem to ani nečekal! Pracoval i nad rámec pracovní doby! což mezi jeho kolegy v Evropě není běžné. Vřele doporučuji!👌🏻
Vladimír NedvědVladimír Nedvěd
16:02 03 Sep 21
Profesionalita na prvním místě, příznivá cena. Pan Churcev dělá svojí práci velmi dobře.
Alex DorbyAlex Dorby
16:21 18 Mar 21
Naprostá nespokojenost. Nedoporučuji.Ovšem zvláštní že já vím kdo jste, když zajišťoval jste nám prodej bytu.
Milos MysickaMilos Mysicka
07:55 15 Aug 19
S Vladimirem jsme resili smlouvy a prodej bytu. Vse probehlo v klidu, poradil a pomohl na vysoke a profesionalni urovni.
js_loader

blankAdvokátní služby

Typy odškodnění za pracovní úrazy

Pomáhám chránit zájmy oběti pracovního úrazu bez ohledu na závažnost utrpěných zranění. Dosahuji spravedlivého rozhodnutí v podobě maximálního možného odškodnění v konkrétní situaci. Dodržuji zákonem stanovené lhůty, shromažďuji důkazy a potřebné dokumenty. 

blankZkušený advokát v Praze

Náklady na právní služby

Poradenství

Právní posouzení případu, stanovení výše odškodnění, jasná doporučení na ochranu vašich práv.

Doba trvání – 1 hodina.

2 000

bez DPH

Právní služby

Konzultace, shromažďování a vypracování dokumentů, vypracování obhajoby, vyčíslení a náhrada škody, zastupování při jednání s pojišťovnou a u soudu.

NA VYŽÁDÁNÍ
blankFAQ

Časté otázky

Cena právních služeb závisí na složitosti případu a rozsahu práce advokáta. Například posouzení škody a doporučení, co je třeba udělat pro získání náhrady škody, bude stát méně než hájení zájmů poškozeného u soudu nebo odvolání proti lékařské zprávě s cílem zvýšit výši plateb.

Jednorázová konzultace s právníkem stojí 2000 Kč, zatímco cena dalších služeb se vypočítává individuálně po prostudování problematiky a domluvě s klientem na podrobnostech. Pro více informací mě prosím kontaktujte způsobem, který vám vyhovuje.

Je důležité, aby byl právník licencovaný, měl dobrou pověst a praktické zkušenosti s řešením případů pracovních úrazů. Měl by se specializovat na dávky při pracovních úrazech. Právník vám pak bude schopen pomoci získat maximální odškodnění, které je ve vaší situaci přípustné.

Jsem členem České advokátní komory, mám oprávnění k výkonu advokacie a rozumím úskalím českého pracovního práva. Již více než 10 let se zabývám vymáháním hmotné a morální škody za pracovní úrazy. Posuzuji způsobenou škodu, stanovuji skutečnou výši odškodnění v závislosti na závažnosti úrazu a pomáhám klientovi k jeho získání v plné výši. Zájmy poškozeného hájím u soudu i mimosoudně. Pomáhám dosáhnout spravedlivého rozhodnutí co nejrychleji a bez zbytečné byrokracie. Pro sjednání konzultace volejte nebo pište na messenger.

Měly by být shromážděny všechny informace o nehodě, reakci zaměstnavatele a vašem jednání. Právník se bude ptát, kdy a za jakých okolností k tragédii došlo, zda byli přítomni svědci, zda byla událost vyšetřena, zda byla dodržena nebo porušena bezpečnostní pravidla, jaká zranění byla utrpěna a jaká lékařská péče byla poskytnuta.

Právník potřebuje ukázat všechny dokumenty, které máte k dispozici, zejména pracovní smlouvu, protokol o nehodě, lékařskou zprávu, osvědčení, fotografie z místa nehody. Připravte si také seznam otázek, abyste se na konzultaci dozvěděli vše, co vás zajímá, a nic nevynechali.

Právník si prostuduje vaše dotazy, zanalyzuje dokumenty a poté vám vysvětlí, jaké dávky můžete za pracovní úraz získat a co musíte udělat, abyste je získali.

Jedná se o individuální záležitost. Výše odškodnění závisí na druhu a závažnosti úrazu, částečné nebo úplné ztrátě pracovní schopnosti, výši platu, nákladech na léčení atd.

Obecně se odškodnění za bolest vypočítává na základě bodů, které lékaři uvedli ve zprávě. Hodnotí se zranění a v případě více úrazů nebo operací se body sčítají. Náklady na jeden bod za bolestné činí 1 % průměrné mzdy za předchozí rok. V roce 2024 je to 424,27 Kč. Například pokud byl úraz ohodnocen 800 body, můžete dostat 339 416 Kč.

Výpočet odškodnění je složitý proces, který vyžaduje důkladnou znalost zákona, proto byste měli tuto problematiku konzultovat s právníkem, abyste se vyhnuli chybám a maximalizovali své odškodnění.

V případě pracovního úrazu má poškozený nárok na jednorázové odškodnění za ztrátu pracovní schopnosti, náhradu ušlého výdělku, náhradu nákladů léčení, náhradu věcné a morální škody. Vyplácí se také náhrada za dočasnou pracovní neschopnost.

Za porušení bezpečnosti v podniku, v jehož důsledku dojde ke zranění zaměstnance, hrozí zaměstnavateli pokuta a ztráta dobrého jména. Zaměstnavatel je rovněž povinen zaplatit odškodné, nahradit hmotnou a morální škodu a uhradit náklady na léčení. Ve zvlášť závažných případech, které mají za následek nevratné následky, invaliditu nebo smrt zaměstnance, může být zaměstnavateli odebrána licence a zaměstnavatel může být pohnán k trestní odpovědnosti.

Pracovní úraz je událost, která se stala náhle a měla za následek zranění, poškození zdraví nebo smrt zaměstnance při plnění pracovních úkolů nebo v souvislosti s nimi.

Kdy se úraz považuje za pracovní úraz?

  • při provádění pracovních úkolů ve výrobě (zařízení, nástroje, chemikálie atd.);
  • poškození v kanceláři;
  • při plnění služebních úkolů a požadavků nadřízeného;
  • při služební cestě nebo neodkladné práci;
  • v šatně před začátkem nebo na konci pracovní směny;
  • při dopravní nehodě ve služebním vozidle.

Může jít o popáleniny, řezné rány, pohmožděniny, pády z výšek, úrazy elektrickým proudem, otravy škodlivými látkami apod.

Tyto platby může obdržet osoba, která utrpěla pracovní úraz:

  • náhrada ušlého výdělku po dobu pracovní neschopnosti;
  • platby po ukončení pracovní neschopnosti;
  • nemocenská dovolená;
  • náhrada léčebných výloh;
  • náhrada věcné škody, včetně škody na cennostech, které měl zaměstnanec v době úrazu na sobě (např. hodinky, telefon atd.);
  • náhrada morální újmy.

Na odškodnění mají nárok také rodinní příslušníci poškozeného v případě invalidity, kómatu nebo smrti. Nárok mohou uplatnit manželé, rodiče, děti, sourozenci a nezaopatřené osoby:

  • úhrada nákladů na léčbu a péči o pacienta;
  • náhrada nákladů na pohřeb;
  • příspěvek na výživu příbuzných zemřelého;
  • jednorázové morální odškodnění.

Kromě toho může být odškodnění za pracovní úraz vyplaceno na základě smluvního ujednání. Jinými slovy, pokud zraněná osoba není zaměstnancem společnosti, ale dodavatelem vykonávajícím práci na základě dohody, má nárok na výplatu i v případě, že se zaměstnavatel dopustil porušení, které vedlo k úrazu.

Paušální odškodnění může obdržet poškozený v případě invalidity nebo jeho rodinní příslušníci v případě úmrtí. K tomu je třeba kontaktovat pojišťovnu, sepsat žádost, předložit doklady o úrazu (lékařská potvrzení), dokumenty potvrzující pracovní poměr (pracovní smlouva, dohoda o pracovní činnosti) a dokumenty potvrzující příbuzenské vztahy.

Abyste vše vyřídili správně a získali maximální možné odškodnění, vyhledejte právní poradenství.

Závažný pracovní úraz v České republice je takový, který má za následek částečnou nebo úplnou invaliditu, smrt, zdlouhavé a nákladné léčení nebo život ohrožující komplikace. Patří sem amputace, otrava toxickými látkami, ztráta sluchu nebo zraku, deformace těla, ochrnutí, duševní poruchy atd.

K tomu je třeba shromáždit důkazy a předložit potřebné dokumenty. Mezi ně patří: lékařská zpráva o povaze zranění, vyjádření nemocnice, pracovní smlouva, výpovědi svědků, fotografie z místa nehody.

Kromě toho musí zaměstnavatel nebo zvláštní komise sepsat akt o pracovním úrazu. V tomto dokumentu je uvedeno datum, okolnosti a místo úrazu, popis úrazu (příčiny, stav zařízení, přítomnost či nepřítomnost osobních ochranných pomůcek), povaha zranění, poskytnutá první pomoc, závěry atd. Záznam by měl vypracovat zaměstnavatel nebo zvláštní komise.

Pracovní úraz je poškození zdraví zaměstnance přímo při výkonu práce. Zahrnuje jak tělesná zranění (zlomeniny, popáleniny, řezné rány), tak nemoci z povolání způsobené škodlivými pracovními podmínkami.

Pracovní úraz je širší pojem. Jsou zde možné nejen úrazy při plnění pracovních úkolů, ale i poškození zdraví obecně, včetně otrav, nehod, škod v areálu apod.

Pracovní úraz vždy souvisí s pracovištěm a k úrazu může dojít i na silnici, pokud se jedná o služební vozidlo.

Odškodnění se vyplácí v případě, že došlo k nevratným následkům jak úrazu, tak pracovního úrazu.

Pokud zaměstnanec neutrpěl pracovní úraz, nelze jej považovat za úraz pracovní. To platí pro úrazy, ke kterým došlo na cestě do práce nebo domů, při návštěvě lékaře, při obědě mimo podnik nebo pokud byla práce vykonávána navzdory zákazu zaměstnavatele.

Kromě toho zaměstnavatel nevyplatí odškodnění, pokud zaměstnanec nedodržel bezpečnostní předpisy nebo byl pod vlivem alkoholu či drog. To je však možné pouze v případě, že bylo prokázáno, že tyto skutečnosti byly jedinou příčinou úrazu.

Cévní mozková příhoda se zpravidla nepovažuje za pracovní úraz, protože k ní dochází v důsledku hypertenze, aterosklerózy nebo srdečních problémů. Pokud je však prokázána příčinná souvislost mezi tímto onemocněním a pracovními podmínkami, má zaměstnanec nárok na odškodnění pracovního úrazu.

K tomu může dojít při intenzivním pracovním zatížení nad normu, silném stresu v důsledku vysokých požadavků na výkon, přítomnosti škodlivých faktorů, které vyvolaly mrtvici.

K prokázání souvislosti je nutné provést šetření na pracovišti a lékařské vyšetření.

Pokud dojde k pracovnímu úrazu, má osoba nárok na odškodnění a sociální záruky. Může se jednat o výplatu nemocenské, náhradu veškerých nákladů na léčení, náhradu mzdy, výplatu invalidního důchodu, příspěvek při pracovní neschopnosti, náhradu nákladů na rehabilitaci.

Pro získání odškodnění je třeba prokázat, že úraz souvisí s prací.

Pokud zaměstnanec nehodu nezavinil, nemusí psát vysvětlení. V takové situaci se provede interní šetření a sepíše se akt, v němž jsou podrobně popsány všechny okolnosti nehody.

V řadě případů však může být vysvětlení přesto nutné. Stává se tak v případě nepřítomnosti svědků nebo pokud existuje podezření, že oběť porušila bezpečnostní pravidla.

V takové situaci je lepší vyhledat právní pomoc, která ochrání práva oběti a učiní vše v rámci zákona.

V první řadě potřebujete protokol o nehodě, ve kterém jsou zaznamenány závěry komise o příčinách nehody, jednání všech účastníků nehody a povaze zranění.

Důležité jsou také lékařské dokumenty, včetně neschopenky, propouštěcí zprávy z nemocnice a zprávy lékaře o závažnosti zranění.

Nemocenská je vyplácena jednorázově a nemocenská může být vyplacena znovu, pokud se zraněný dostaví k lékaři znovu kvůli stejnému zranění (např. odstranění kovu).

Ze zákona musí zaměstnavatel uzavřít pojištění pro případ pracovního úrazu. Ošetření může podle okolností hradit buď zaměstnavatel, nebo pojišťovna.

Lhůta pro podání žádosti o odškodnění pracovního úrazu je tři roky. Vzhledem k tomu, že doba léčení a rehabilitace může trvat déle, může se však začátek podávání žádosti o odškodnění opozdit.

Abyste tuto lhůtu nepromeškali a zjistili, jak podat žádost o odškodnění pracovního úrazu v souladu se zákonem, obraťte se na právníka, který vám poradí.

Závažnost úrazu se určuje na základě lékařské zprávy a závisí na druhu úrazu (zlomeniny, popáleniny, poškození vnitřních orgánů atd.), lokalizaci (končetiny, hlava atd.), přítomnosti komplikací (krvácení, trombóza, ochrnutí), době léčení a míře omezení pracovní schopnosti.

Dlouhodobé následky úrazu lze nejčastěji posoudit po jednom roce. A pokud se zdravotní stav v průběhu času zhoršil, lze skupinu invalidity a výši odškodnění přehodnotit.

Společnosti a podniky musí své zaměstnance pojistit. V tomto případě hradí léčbu pojišťovna. Mohou existovat také platby z fondu dočasné pracovní neschopnosti. Pokud však osoba pracuje načerno, nese veškeré náklady zaměstnavatel.

Pokud zaměstnavatel ani pojišťovna nereagují a odmítají plnit povinnosti k úhradě, je nutné se obrátit na soud. Pro kvalifikovanou obhajobu a výhru ve sporu potřebuje právníka. Pro sjednání konzultace volejte, pište do messengeru nebo vyplňte formulář na webových stránkách.

Skutečnost úrazu je potvrzena protokolem o nehodě vypracovaným na základě vyšetřování události, lékařskou zprávou a protokolem o výslechu svědků. Ke spisu se přikládají také fotografie z místa nehody, pokud jsou k dispozici.

Takové případy řeší právník zabývající se pracovními úrazy. Jedná se o odborníka, který rozumí složitostem českého práva a má zkušenosti s řešením případů týkajících se náhrady za ztrátu výdělečné schopnosti v důsledku pracovního úrazu.

Nejčastěji se pracovní úrazy v České republice vyskytují ve výrobních podnicích, dopravních podnicích, v zemědělství, ve skladech, na stavbách, při opravách zařízení a vozidel.

K jakým typům pracovních úrazů dochází nejčastěji:

  • poranění pohybového aparátu – poranění páteře, kloubů, natržení vazů, tunelový syndrom;
  • popáleniny – chemické popáleniny a popáleniny způsobené požárem;
  • řezné rány;
  • zlomeniny;
  • pohmožděniny – pády, nárazy do předmětů;
  • poranění elektrickým proudem;
  • poranění hlavy.

Také podle statistik se nejvíce pracovních úrazů v České republice stává v pondělí. Častěji se zraní pracovníci ve věku 35-40 let.

Nejprve musíte nahlásit nehodu vedení a poskytnout oběti první pomoc. Poté by měl být pracovník převezen do nemocnice. Lékař vypracuje zprávu o povaze úrazu, kterou bude potřeba přiložit k případu pro náhradu škody.

Důležité je, aby zaměstnavatel úraz zaevidoval, ustanovil komisi k provedení šetření a sepsal protokol o úrazu.

Veškerá rozhodnutí související s pracovním úrazem činí zaměstnavatel. Pokud s ním nesouhlasíte, zajděte za advokátem, abyste se domohl svých práv.

Veškeré otázky související s odškodňováním pracovních úrazů jsou v České republice upraveny pracovním právem. Chcete-li přijímat platby, musíte podat žádost a shromáždit balíček dokumentů s důkazy. To musí být provedeno do tří let od zranění. Odškodnění hradí pojišťovna.

Výpočet náhrady za bolest a dlouhodobé následky se provádí v závislosti na závažnosti úrazu na základě bodového ohodnocení. Odborný posudek vyhotovuje lékař.

Pro podrobnější informace o postupu při získání odškodnění za pracovní úraz kontaktujte advokáta telefonicky, prostřednictvím formuláře na webu nebo v instant messengeru.

Chcete-li získat náhradu za pracovní úraz, musíte shromáždit balíček dokumentů:

  • lékařská zpráva;
  • nemocenská dovolená;
  • zpráva o nehodě;
  • protokol o výslechu svědků a fotografie z místa incidentu;
  • šeky a účtenky potvrzující výdaje na léčbu;
  • pracovní smlouva;
  • pojistná smlouva;
  • platové listy atd.

Doklady je třeba předložit pojišťovně, se kterou zaměstnavatel spolupracuje.

Právník vám pomůže shromáždit balíček dokumentů a důkazů potvrzujících váš pracovní úraz a také vám doporučí, co dělat, abyste dostali odškodnění. Chcete-li to provést, přihlaste se na konzultaci.

Zaměstnanec musí prokázat, že se při plnění pracovních povinností zranil zaviněním jiné osoby nebo zaměstnavatele. Žalobu je nutné sepsat a předložit soudu, k níž připojí potřebné doklady, lékařskou zprávu a důkazy.

Soud případ posoudí a stanoví datum jednání, na kterém budou vypovídat strany konfliktu a svědci. V rozhodnutí bude uvedena výše odškodnění, které má být oběti nebo jejím rodinným příslušníkům vyplaceno. Pokud s verdiktem soudu nesouhlasíte, měli byste podat odvolání.

Chcete-li správně připravit všechny dokumenty, získat doporučení a vytvořit kompetentní strategii obhajoby u soudu, obraťte se na právníka. Právník prostuduje vaši situaci, posoudí vaše vyhlídky a šance na úspěch, určí, na jaké druhy kompenzace máte nárok, a pomůže vám obdržet platby v plné výši, aniž by se proces zdržoval. Pro konzultaci a upřesnění detailů volejte, zanechte poptávku v messengeru nebo na webu.

Zaměstnavatel je povinen zaevidovat pracovní úraz a provést šetření. Pokud tak neučiní, hrozí mu pokuta, v případě těžkého zranění či smrti zaměstnance pak trestní odpovědnost.